Wydział Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia powstał na bazie byłego Instytutu Kultury Fizycznej Wydziału Nauk Przyrodniczych US, rozpoczynając działalność z dniem 1 marca 2011 roku. W latach 1985-2011 (tj. od powstania Uniwersytetu Szczecińskiego), funkcjonował natomiast Instytut Kultury Fizycznej (kontynuując działalność Wydziału Wychowania Fizycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie). Na bazie WKFiPZ US powołany został Wydział Kultury Fizycznej i Zdrowia, w strukturze którego utworzono wewnętrzną jednostkę organizacyjną – Instytut Nauk o Kulturze Fizycznej.

W dniu 21 grudnia 2015 roku Wydział otrzymał uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk o kulturze fizycznej. Jest jedyną jednostką uniwersytecką w Polsce posiadającą takie uprawnienia.

Przewody doktorskie otworzyli m.in. Rafał Wilk – trzykrotny złoty medalista oraz Matylda Kowal – dwukrotna olimpijka lekkoatletyczna w biegu na 3000 m z przeszkodami.

Wychowanie fizyczne to do tej pory najbardziej popularny kierunek, kształcący m.in zawodników ekstraklasy szczecińskich klubów sportowych (np. Pogoń Szczecin- piłka nożna). Kierunek ten ukończyło wielu sportowców- olimpijczyków, wśród których jest również nasz pracownik dr Marek Kolbowicz.

Wydział funkcjonuje w niedawno odremontowanym i zmodernizowanym historycznym budynku przy Kampusie Piastów.