27 maja br. w budynku rektoratu Uniwersytetu Szczecińskiego odbyło się spotkanie dr hab. Katarzyny Kotarskiej, prof. US, Prorektor ds. Studenckich US z absolwentami Wydziału Kultury Fizycznej i Zdrowia US, którzy 35 lat temu pobili rekord Guinnessa w konkurencji żabie skoki.

Podczas spotkania były wyświetlane zdjęcia upamiętniające te wyjątkowe dni, a ówcześni rekordziści otrzymali pamiątkowe medale z okazji 35-lecia bicia rekordu. Uczestnicy spotkania wspominali z jakimi trudnościami związane było bicie rekordu, a także opowiadali o wielkiej radości, gdy udało się osiągnąć zamierzony cel.

Jaka była zatem historia tego niezwykłego wydarzenia?

W roku 1987 roku 14 studentów Instytutu Kultury Fizycznej Uniwersytetu Szczecińskiego podjęło wyzwanie pobicia rekordu Guinnessa w przeskakiwaniu przez siebie. Rekord, który zamierzali pobić należał do studentów Cama Delta Club the Uniwersity of Washington i został ustanowiony w 1982 i wynosił 968.8 km.

Próba bicia rekordu rozpoczęła się w dniu 23 maja 1987 roku na Placu Adama Mickiewicza i była realizowana pod nadzorem komisji powołanej specjalnie do tego przedsięwzięcia, która miała nadzorować specyficzne warunki bicia rekordu, rejestrować postępy i dokumentować wszystkie etapy ustanowienia rekordu.

Po 132 godzinach i 38minutach został ustanowiony nowy Światowy Rekord Guinnessa wynikiem 1068.8 km.

stara fotografia z bicia rekordu

stanowienie rekordu zakończyło się wielka fetą na Placu Adama Mickiewicz z udziałem władz uczelni i instytutu oraz ok.2 tys. kibiców. W ciągu sześciu dni ustanawiania rekordu, wydarzenie było na bieżąco relacjonowane przez media regionalne i ogólnopolskie i było pierwszym tak medialnym przedsięwzięciem w historii powstałego dwa lata wcześniej Uniwersytetu Szczecińskiego.

W styczniu 1988 roku z rąk Dyrektora Instytutu Kultury Fizycznej prof. Tadeusza Mieczkowskiego wręczono rekordzistom oficjalne dyplomy z biura Księgi Rekordów Guinnessa potwierdzających ustanowienie rekordu. Informacje o rekordzie ukazały się w Księdze Rekordów Guinnessa wydanej w 1989 roku.

Rekord ustanowili studenci Instytutu Kultury Fizycznej:

• Piort Grajek
  • Cezary Janiszyn
  • Jerzy Janawa
  • Artur Zagórski
  • Jacek Prus
  • Tomasz Grąbczewski
  • Tomasz Banach
  • Krzysztof Lorenc
  • Artur Czichos
  • Jerzy Szymański
  • Jacek Mielniczuk