W dniu 9 grudnia studenci z wymiany narodowej mieli okazję odwiedzić Galerię „Tworzę się”. Jest to szczególne miejsce w Szczecinie, gdzie wystawy tworzone są dla dzieci i młodzieży w formie „eksperymentalnych placów zabaw”. Ich tematyka dotyka również obszaru zdrowia, zwłaszcza zdrowia psychicznego. Aktualna wystawa zachęca dzieci do poszukiwania i uważności na coś, co jest ukryte. Przestrzeń zaaranżowana jest przy pomocy oszczędnych środków i w prostej formie, trochę na przekór nadmiarowi bodźców dzisiejszego świata, co szczególnie angażuje zmysły do odkrywania tego, co „niewidoczne dla oczu”.  UKRYTA WYSTAWA jest również pretekstem do mówienia o rzeczach ważnych: ukrytych historiach, obalaniu stereotypów, wstydzie, wykluczeniu i nietolerancji, ale też o poszukiwaniu prawdy, odkrywaniu siebie oraz zdejmowaniu masek. To co zamiecione pod dywan, ukryte w szafach, zepchnięte i wyparte ma teraz głos!

Studenci z ciekawością analizowali przestrzeń wystawy. Chętnie również wypowiadali się na temat samego pomysłu stworzenia takiego miejsca, zadawali pytania i dyskutowali o efektywnych sposobach realizacji w przestrzeni publicznej tematów emocji, wykluczenia społecznego czy sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach i w jaki pomysłowy sposób można przekazać istotne informacje związane z dobrostanem psychicznym.

Studenci podczas zwiedzania w galerii Tworzę się

Fot. Halina Budis