W dniach 13-17 marca 2023 r. pani dr Halina Budis uczestniczyła w spotkaniu projektowym w ramach projektu DITE – Diverse Internationalisation of Teacher Education. Projekt DITE skupia się na umiędzynarodowieniu kształcenia przyszłych nauczycieli. Szkolenie typu Train-the-Trainer (TTT), miało na celu współpracę z nauczycielami akademickimi z 4 uniwersytetów oraz wymianę doświadczeń i wprowadzanie elementów umiędzynarodowienia w kształceniu przyszłych nauczycieli.

Spotkanie projektowe odbywało się w słonecznej i ciepłej Hiszpanii, w urokliwym mieście Tarragona, na Uniwersytecie Rovira i Virgilii, gdzie zorganizowano liczne warsztaty dotyczące umiędzynarodowienia kształcenia. Tematami poszczególnych sesji były m.in. aspekt społeczno-kulturowy w ramach umiędzynarodowienia w edukacji i szkolnictwie wyższym, metodologia zajęć ze studentami – przyszłymi nauczycielami, edukacja włączająca, wyzwania i bariery w procesie umiędzynarodowienia kształcenia. Po intensywnej pracy nad projektem przyszłego szkolenia dla studentów była czas na integrację i zwiedzanie miasta.

Efektem wyjazdu była wymiana doświadczeń z innymi uczestnikami projektu, integracja oraz nawiązanie nowych kontaktów i współpracy międzynarodowej. Ponadto opracowano wstępny zakres i harmonogram szkolenia dla grupy studentów US w zakresie umiędzynarodowienia, które zostanie przeprowadzone na początku przyszłego roku akademickiego.

Więcej o projekcie można przeczytać na stronie https://dite.usz.edu.pl/

fot. dr Halina Budis

szkolenie