Projekt pn. Nowy Rok – Zdrowy Rok

Dofinansowano ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu “Nauka dla Społeczeństwa II” nr projektu NdS-II/SP/0523/2023/01 kwota dofinansowania 1 000 000,00 zł, całkowita wartość projektu 1 000 000,00 zł.

O projekcie

Celem projektu jest wspieranie zdrowia populacji dorosłych kobiet czynnych zawodowo, w różnych przedziałach wiekowych, wykonujących prace biurowe w jednostkach państwowych poprzez dostęp do przeznaczonej dla nich bezpłatnej platformy treningowej zawierającej materiały merytoryczne do prowadzenia prozdrowotnego stylu życia, w szczególności do prozdrowotnej aktywności fizycznej. Dodatkowo zostaną przeprowadzone konsultacje otwarte dla użytkowników platformy z trenerem sportu i zespołem naukowym. Opracowanie i implementacja narzędzia posłuży społeczności kobiet z województwa zachodniopomorskiego do utrzymania zdrowia na pożądanym poziomie poprzez wskazówki dbania o podstawowe elementy ich stylu życia. Celem badawczym jest m.in. ocena poziomu aktywności fizycznej populacji dorosłych kobiet czynnych zawodowo, w różnych przedziałach wiekowych, wykonujących prace biurowe w jednostkach państwowych przed rozpoczęciem programu ćwiczeń, po 3, 6 i 9 miesiącach ich realizacji z wykorzystaniem platformy treningowej. Dodatkowo celem jest ocena innych elementów stylu życia badanych i porównanie ich praktykowania przed rozpoczęciem programu, po 3, 6 i 9 miesiącach ich realizacji. Do udziału w projekcie zostaną zaproszone kobiety wykonujące prace biurowe w pracowniczych jednostkach państwowych województwa zachodniopomorskiego, m.in. w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie, w Powiatowych Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych, Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim, w Starostwach Powiatowych. Takie działanie przyczyni się do budowania współpracy między tymi podmiotami a Uniwersytetem Szczecińskim.

Okres realizacji projektu
: 21.03.2024 – 21.07.2025

Kierownik projektu:
dr hab. Marta Stępień-Słodkowska, prof. US,

Członkowie zespołu projektowego:

dr inż. Anna Krajewska-Pędzik

dr Katarzyna Klapczyńska

mgr Adrian Struzik

Instytut Nauk o Kulturze Fizycznej, Wydział Kultury Fizycznej i Zdrowia, Uniwersytet Szczeciński

Kontakt: e-mail: marta.stepien-slodkowska@usz.edu.pl