Konferencja „KULTURA ZDROWIA”

Konferencja „KULTURA ZDROWIA” II Edycja; Senior w czasie pandemii, zorganizowana przez Wydział Kultury Fizycznej i Zdrowia, odbyła się 3 marca 2022 roku w Bibliotece Międzywydziałowej przy al. Piastów 40 b budynek 3.

 

W konferencji wzięli udział słuchacze Myśliborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy w tym właśnie celu przyjechali do Szczecina. Konferencję otworzyła Dziekan Wydziału Kultury Fizycznej i Zdrowia dr hab. MARTA STĘPIEŃ-SŁODKOWSKA prof. US przybliżając aspekty warunkujące zdrowie człowieka zarówno psychiczne jak i fizyczne. Kolejny wykład dotyczył zdrowia seksualnego w wieku dojrzałym, o którym z wielkim znawstwem i wyczuciem ważne informacje przekazywał socjolog, psycholog, mediator mgr SZYMON KUCHARSKI.
 

Na dowcipny, błyskotliwy wykład zatytułowany ,,Nauczyć się śmiać z samego siebie” zaprosił etyk, terapeuta, filozof mgr MAREK PIETRASIK.  

„Podstawą jest dystans do siebie” – podkreślał, „za mało w nas pogody ducha, za mało humoru, radości, dowcipu czyli tego wszystkiego co niszczy zło. Nauczmy się radować – mimo bólu, nauczmy się akceptować siebie – mimo niedoskonałości, nie dołujmy sami siebie, nie udawajmy kogoś, kim nie jesteśmy.Pomoże nam autoironia, siła wyobraźni, szacunek dla siebie. Jeżeli masz ochotę ponarzekać – ponarzekaj, ale na kartce papieru (masz zawsze kosz w pobliżu, prawda?), nie psuj narzekaniem humoru najbliższym, nie wchodź w smutki, bądź pewny siebie, nie będziesz wówczas odbierał krytyki innych jako atak, spróbuj sobie wmówić, że masz prawo do błędów – bo żyjesz. Pamiętaj, że najlepszą obroną jest śmiech. Ludziom ustrojonym w uśmiech i życzliwość żyje się znacznie lepiej”.

 
Problematyką żywienia seniorów – w kolejnym wykładzie – zajął się dr MACIEJ BURYTA. Zioła w budowaniu odporności, to kolejne zagadnienie, które przybliżyła dr MAGDALENA BIHUN. „Wiemy, że zioła stymulują, regulują i hamują niekorzystne zmiany zachodzące w organizmie. Trzeba je stosować z rozwagą, utrzymując balans. W nadmiarze szkodzą, stosowane zgodnie z zaleceniami mają moc uzdrawiającą.” Odskocznią od wykładów były ćwiczenia rozciągające, które robiliśmy wspólnie pod czujnym okiem dr KINGI MICHNIK. Dobrodziejstwo – to skromnie powiedziane.

Ostatnim punktem wyjazdowych wykładów było zwiedzanie Centrum Badań Strukturalno – Funkcjonalnych Człowieka.

 

Serdeczne podziękowania dla Pani Marii Prymakowskiej-Paluch za zorganizowanie przyjazdu członków MUTW, prelegentów – pracowników Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej US, organizatorów – członków Koła Naukowego Promotorzy Zdrowia, a także dla pracowników Biblioteki Międzywydziałowej za wszelką pomoc i życzliwość 😊.