Kierunek stworzony z myślą o osobach, które interesują się aktywnością fizyczną i zdrowy stylem życia. Studia przygotowują do podejmowania działalności pedagogicznej, trenerskiej i menedżerskiej w zakresie wychowania fizycznego i sportu. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę trenerską oraz wybitnych naukowców z dziedziny nauk o kulturze fizycznej. Na kierunku wychowanie fizyczne realizowane są przedmioty zgodne ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela wychowania fizycznego z pełnym wymiarem praktyk zawodowych.

Nauczysz się:

  • techniki i metodyki nauczania różnych dyscyplin sportowych,
  • innowacyjnych form aktywności fizycznej przydatnych do organizowania czasu wolnego dzieci i młodzieży,
  • organizowania imprez sportowo-rekreacyjnych i eventów,
  • organizacji i prowadzenia treningu sportowego.

Nasi absolwenci pracują jako:

  • trenerzy i instruktorzy w klubach, akademiach sportowych i placówkach oświatowych (UKS, TKKF, MOSiR),
  • trenerzy personalni,
  • nauczyciele wychowania fizycznego,
  • instruktorzy rekreacji ruchowej (kolonie, obozy sportowe, placówki wypoczynku dzieci i młodzieży),
  • instruktorzy kinezyprofilaktyki w instytucjach powiązanych z szeroko rozumianą kulturą fizyczną.
  • analitycy piłkarscy – NOWOŚĆ (w ramach specjalizacji piłka nożna)

Na studiach pierwszego stopnia uzyskasz dodatkowe kwalifikacje jako instruktor wybranej dyscypliny sportowej / instruktor kinezyprofilaktyki / trener personalny oraz wychowawca wypoczynku.

Specjalizacja z piłki nożnej pozwoli na uzyskanie stopnia instruktora piłki nożnej, licencjonowanego trenera UEFA C i kompetencji analityka piłkarskiego.

Specjalizacja z piłki siatkowej pozowali na uzyskanie stopnia instruktora piłki siatkowej, trenera piłki siatkowej PZPS.

Praktyki zawodowe realizowane są w następujących formach:

praktyka zawodowa psychologiczno-pedagogiczna w szkole podstawowej, ciągła – 30 godzin, realizowana jest w IV semestrze przez 2 tygodnie, praktyka zawodowa dydaktyczna w szkole podstawowej, ciągła – 60 godzin, realizowana jest w VI semestrze przez 4 tygodnie, praktyka ze specjalizacji – 30 godzin, realizowana jest w V semestrze.

PRZYKŁADOWE PRZEDMIOTY: obóz letni, teoria i metodyka gimnastyki (oraz innych sportów indywidualnych), teoria i metodyka piłki nożnej (oraz innych sportów zespołowych), organizacja terenowych form aktywności ruchowej dzieci i młodzieży (przedmiot realizowany w formie wyjazdowej), kurs na wychowawcę wypoczynku, diagnoza i profilaktyka wad postawy

KRYTERIA KWALIFIKACJI:

grupa I (jeden przedmiot do wyboru): biologia, chemia, fizyka i astronomia / fizyka, język obcy nowożytny, język polski.

grupa II (jeden przedmiot do wyboru): biologia, chemia, fizyka i astronomia / fizyka, język obcy nowożytny, WOS.

grupa III (jeden przedmiot do wyboru): geografia, historia, informatyka, matematyka.

Egzamin sprawnościowy zawiera 3 próby:

  1. Skok w dal z miejsca
  2. Bieg wahadłowy na dystansie 4 x 10 m
  3. Siady z leżenia tyłem

Z egzaminu sprawnościowego zwolnione zostaną osoby, które udokumentują trzyletni staż zawodniczy do 5 lat poprzedzających proces rekrutacji w dowolnej dyscyplinie sportowej lub posiadają zaświadczenie o ukończeniu szkolenia ratownika wodnego lub legitymację  młodszego ratownika WOPR (lub wyższe uprawnienia) lub kartę pływacką/specjalną kartę pływacką.

Zdolność do podjęcia studiów kandydaci potwierdzają zaświadczeniem lekarskim wydanym przez lekarza medycyny pracy.