Interesuje Cię zdrowy styl życia? Chcesz zdobyć zawód medyczny? Zdrowie publiczne jest dla Ciebie! To kierunek studiów, który stale ewoluuje w odpowiedzi na potrzeby społeczności i populacji na całym świecie. Podstawową misją zdrowia publicznego jest poprawa warunków i zachowań, które wpływają na zdrowie, tak aby wszyscy ludzie mogli je osiągnąć. W trakcie studiów na kierunku zdrowie publiczne przekazywana jest wiedza na temat głównych problemów zdrowotnych oraz podstawowych celów działania w obszarze ochrony zdrowia publicznego. Na studiach dowiesz się jak rozpoznać zagrożenia zdrowia, w tym biologiczne, środowiskowe, demograficzne, społeczne i psychologiczne oraz jak im zapobiegać. Ponadto będziesz wiedzieć jak promować zdrowie wśród społeczności lokalnej oraz globalnie. Po ukończeniu studiów uzyskasz zawód medyczny: profilaktyk.

Nauczysz się:

• propagowania prozdrowotnego stylu życia wśród osób w różnym wieku, a w szczególności zdobędziesz umiejętności wyboru i komponowania prozdrowotnych produktów żywieniowych i posiłków,
  • podejmować działania profilaktyczne, terapeutyczne i edukacyjne odpowiadające potrzebom danej grupy społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem przekazania wiedzy praktycznej,
  • stosowania aktywizujących i innowacyjnych metod, technik i narzędzi prowadzenia działań edukacyjnych wpływających na zdrowie psychosomatyczne osób zdrowych i chorych,
  • projektowania i realizacji programów zdrowotnych skierowanych na zwiększanie potencjału zdrowotnego społeczeństwa,
  • posługiwać podstawową aparaturą medyczną do oceny stanu zdrowia człowieka,
  • identyfikować problemy zdrowotne i czynniki środowiskowe zagrażające zdrowiu
  • rozpoznawania oraz zaspokajania potrzeb zdrowotnych oraz wzmacniania zachowani prozdrowotnych osób z niepełnosprawnościami
  • budowania odpowiedzialności społecznej oraz podejmowania działań w kierunku tworzenia społeczeństwa obywatelskiego w oparciu o zasady równości szans i niedyskryminacji, a zatem realizacji otwartego, nowoczesnego i odpowiedzialnego społeczeństwa.

Ponadto będziesz miał okazję do wykorzystania teorii w praktyce podczas wielu spotkań i pokazów organizowanych w różnych instytucjach, organizacjach i placówkach oświatowych. Praca profilaktyka to praca z ludźmi, a przygotowujemy do niej organizując i prowadząc liczne warsztaty i zajęcia z dziećmi, młodzieżą i osobami starszymi.

Zgodnie z ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 roku o niektórych zawodach medycznych zawód profilaktyka będą mogły wykonywać jedynie osoby, które ukończyły studia na kierunku zdrowie publiczne. Profilaktyk wykonuje czynności zawodowe w zakresie profilaktyki, promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej. Bądź jednym z nich i działaj na rzecz zdrowia społeczeństwa!!

Nasi absolwenci pracują w:

• administracji rządowej i samorządowej, w wydziałach zdrowia,
  • Państwowej Inspekcji Sanitarnej,
  • pomocy społecznej: ośrodkach wsparcia rodziny, domach pomocy społecznej, ·
  • firmach konsultingowych i doradczych z zakresu ochrony zdrowia,
  • hospicjach, sanatoriach, szpitalach i przychodniach,
  • klubach sportowych i centrach odnowy biologicznej,
  • mediach – redagując artykuły o tematyce zdrowotnej, tworząc kampanie i spoty dotyczące prewencji chorób, a także aktywnie działając w mediach społecznościowych.