27 lutego br. na placu Solidarności w Szczecinie odbyła się manifestacja „Za wolność Naszą i Waszą. Solidarni z Ukrainą”, podczas której głos w imieniu środowiska akademickiego zabrała dr hab. Katarzyna Kotarska, prof. US. Prorektor ds. Studenckich Uniwersytetu Szczecińskiego.

Kilkutysięczny wiec zgromadził wielu szczecinian, którzy swoją obecnością chcieli wyrazić wsparcie dla narodu ukraińskiego. Na wydarzeniu obecny był także Uniwersytet Szczeciński, reprezentowany przez dr hab. Katarzynę Kotarską, prof. US – Prorektor ds. Studenckich US, która zapewniła o pomocy Uczelni dla ukraińskich studentów i ich rodzin.

Szanowni Państwo, za moimi plecami stoją przedstawiciele wszystkich samorządów studenckich uczelni wyższych.  Tym młodym ludziom wydawało się, że pandemia COVID-19 będzie najgorszym doświadczeniem w ich życiu. Kompletnie nie byli przygotowani na wojnę. W Szczecinie jest około tysiąca studentów z Ukrainy. Połowa z nich nie może wrócić do Polski na studia. Pojechali na przerwę semestralną, lecz w tym momencie zostali powołani do wojska. Otrzymuję od nich tragiczne maile i sms-y. Ci młodzi ludzie, którzy są tu dziś obecni, wielkimi sercami i siłami chcą jak najskuteczniej pomagać potrzebującym. Obiecuję Państwu, jako przedstawiciel uczelni, że będziemy długotrwale pomagać, nie tylko naszym studentom, ale i ich rodzinom – powiedziała dr hab. Katarzyna Kotarska, prof. US – Prorektor ds. Studenckich podczas spotkania.

Obecnie organizowane są różnego rodzaju formy pomocy oferowane przez naszą Uczelnię. Działa Klinika Prawa, w której można uzyskać profesjonalną poradę prawną, dyżuruje również punkt pomocy  psychologicznej na ul. Wawrzyniaka 15, organizowane są kolejne zbiórki charytatywne. Zachęcamy Państwa do śledzenia informacji na stronie głównej usz.edu.pl oraz do udziału w licznych akcjach pomocowych i zbiórkach organizowanych przez jednostki Uniwersytetu Szczecińskiego.

Uczestnicy wiecu