Pierwsza połowa semestru zimowego była niezwykle pracowita dla studentów zdrowia publicznego, którzy przygotowali i realizowali zajęcia warsztatowe w kilku przedszkolach.

Przedszkole w Zieleniewie

W dniu 16 października w przedszkolu „Małe Talenty” w Zieleniewie studenci II roku zdrowia publicznego wraz ze studentami wymiany międzynarodowej mieli okazję przeprowadzić zajęcia prozdrowotne z zakresu aktywności fizycznej oraz zdrowego żywienia. W ramach zajęć sportowych przedszkolaki uczestniczyły w zabawach ruchowych i tanecznych. Podczas zajęć edukacji żywieniowej studenci przeprowadzili zabawy związane ze zdrowym talerzem. Były zagadki, rozpoznawanie warzywa po dotyku i komponowanie zdrowego posiłku. Poprzez zabawę przedszkolaki przyswoiły sobie podstawy zdrowego stylu życia, chętnie zadawały pytania i dyskutowały na temat zdrowia. Dla studentów było to cenne doświadczenie jak planować i realizować zajęcia prozdrowotne w grupie dzieci przedszkolnych.

Inicjatorkami spotkania były panie: dr Monika Niewiadomska, prof. US, dr Halina Budis i dr inż. Anna Krajewska-Pędzik

 

 

 

Przedszkole w Szczecinie

Tradycyjnie w listopadzie z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia studenci zdrowia publicznego przeprowadzili zajęcia profilaktyczne „Szpital Pluszowego Misia”.  Tym razem studenci II roku zawitali do przedszkola nr 74  w Szczecinie. Dzieci przyprowadziły do przedszkola swoje ulubione pluszaki, a studenci wcielili się w rolę lekarzy – specjalistów od pluszowych misiów. Podczas zajęć dzieci miały okazję przybliżyć sobie przebieg wizyty u lekarza i dentysty, poznały przebieg i niektóre zabiegi przeprowadzane w gabinecie lekarskim tj. pomiar wysokości i masy ciała, zdjęcie RTG , opatrywanie ran, przegląd jamy ustnej, szczepienia. Ponadto miały okazję poznać przyrządy wykorzystywane przez lekarzy (stetoskop, lusterko stomatologiczne), a przede wszystkim zdobyły wiedzę na temat profilaktyki i dbania o własne zdrowie. Dzieci podczas zajęć były niezwykle aktywne i ciekawe, zadawały pytania i chętnie dzieliły się własnymi spostrzeżeniami. Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą na temat drobnoustrojów chorobotwórczych i zasad higieny rąk. Na koniec dla wszystkich uczestników były kolorowanki i naklejki.

Inicjatorkami spotkania były panie dr Halina Budis i dr inż. Anna Krajewska-Pędzik

 

Przedszkole w Policach

W dniu 30 listopada studenci II roku zdrowia publicznego przeprowadzili w przedszkolu nr 9 w Policach zajęcia warsztatowe związane z zabawami andrzejkowymi. Była tradycyjna wróżba z butami i lanie wosku, a także gra w butelkę i przepowiadanie przyszłości przez szklaną kulę. Każde z dzieci na koniec wróżb dostało własny klucz do swojej przyszłości. Następnie była część związana z aktywnością fizyczną, czyli tańce wygibańce. Studenci czynnie uczestniczyli w zajęciach, mieli okazję obserwować organizację pracy w przedszkolu, w tym podział prac na część „zadaniową” i część „ruchową” oraz sposoby pracy w grupie dzieci. Przedszkolakom spodobały się zajęcia i umówiliśmy się na kolejną wizytę na wiosnę.

Inicjatorką spotkania była pani dr Halina Budis